DobrySen24.pl
Sen zdrowy w zdrowej pościeli
Zdrowy sen
Pościel
Poduszki z łuską gryki
Wałki do spania
Sklep
Sen - informacje ogólne
Zasady zdrowego snu
Problemy ze snem
Zdrowy sen
Sen jest bardzo ważnym i nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Statystycznie, przesypiamy ok. 1/3 doby. Dlaczego sen jest dla funkcjonowania naszego organizmu tak istotnym elementem? Ponieważ jest to czas, gdy:
- następuje odbudowa naskórka
- odpoczywa jeden z ważniejszych organów ciała - oczy
- oddech reguluje się, staje bardziej głęboki, a przez to również komórki otrzymują go więcej
- normowany zostaje rytm pracy serca oraz poziom ciśnienia krwi
- wydziela się hormon wzrostu.

Dlatego też tak istotna jest higiena snu, czyli to jak i przede wszystkim w czym śpimy.


Materac

Dobrze dobrany materac jest delikatnie elastyczny i sprężysty, ale nie powoduje zapadania się ciała do środka. Nie jest również zbyt twardy, ponieważ podczas spania na boku ciało nienarutalnie się wygina. Optymalne materace powodują natomiast efekt dopasowania się do ciała, w zależności od pozycji przyjmowanej podczas snu. Leżąc na plecach powinny stanowić wyczuwalne podparcie dla pleców i kręgosłupa, bez efektu zapadania się żadnego jego odcinka. Natomaist podczas snu na boku barki i biodra powinny delikatnie obniżyć się względem pozostałych części ciała, by nie obciążać kręgoslupa wygięciem.


Poduszka

Poduszka do spania powinna podpierać przede wszystkim kark oraz głowę, dlatego warto dopasować jej rozmiar do wzrosu, by nie nachodziła na plecy. Ważne, by podczas snu nie zbijała się i spłaszczała, lecz dopasowywała do kształtu odcinka szyjnego kręgosłupa i dobrze go podpierała. Najlepiej w tym celu sprawdzają się poduszki profilowane z pianki poliuretanowej oraz wszelkiego rodzaju wałki - czy to wypełnione pianką czy naturalnymi łuskami gryki.


Kołdra

Podczas doboru odpowiedniej kołdry warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary, ale także rodzaj oraz gramaturę wypełnienia. Na rynku dostępne są przede wszystkim kołdry z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym, tzw. antyalergiczne.

Wypełnienie naturalne polecane jest ze względu na brak szkodliwego wpływu na środowisko, zdolność pochłaniania wilgoci z ciała podczas snu oraz zapewnienie swobodnego przepływu powietrza.

Wypełnienie synetyczne polecane jest alergikom, ponieważ jest znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie powoduje reakcji alergicznych, można prać je w pralce i suszyć w domowych warunkach, a także posiada wysoką wydajność termiczną.

Wybierając kołdrę na okres letni wystarczą takie o gramaturze ok. 600g, przejściowe - ok. 900g, natomiast zimowe powinny mieć gramaturę ok. 1500g. Bardzo dobrym rozwiązaniem na cały rok są tzw.
kołdry "4 pory roku" składające się z 2 oddzielnych, które mogą zostać połączone dając w ten sposób jedną, grubą i ciepłą kołdrę zimową.