DobrySen24.pl
Sen zdrowy w zdrowej pościeli
Zdrowy sen
Pościel
Poduszki z łuską gryki
Wałki do spania
Sklep
Wałek zamiast poduszki
Wypełnienie
Jak wybrać odpowiedni wałek
Jak wybrać odpowiedni wałek

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Wałki dostępne są w sklepach w różnych rozmiarach. Podczas zakupu warto przyjrzeć im się bliżej i zastanowić się, jaki rozmiar będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Najczęściej występują wałki o wymiarach:
12 x 40 cm
14 x 40 cm
14 x 50 cm
16 x 40 cm
16 x 50 cm

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy wałek jest wystarczająco szeroki, aby podczas przemieszczania się w czasie snu głowa z niego nie spadała. Optymalną metodą doboru szerokości jest zmierzenie szerokości w ramionach i wybranie wałka o najbardziej zbliżonym wymiarze. 

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniej średnicy, osobom wysokim lub o dłuższej szyi wygodniej będzie na wałkach o większej średnicy. Lepiej dopasują się pod karkiem, a ich powierzchnia będzie wystarczająca, by komfortowo się na nich ułożyć. Natomiast osoby niskie lub o krępej budowie powinny raczej sięgnąć po mniejsze średnice. W ten sposób podczas ułożenia się do snu łuski przesuną się odpowiednio, dopasowując do ciała, ale przestrzeń wewnątrz wałka zapobiegnie ich nadmiernemu rozproszeniu.


Rodzaje poszewek

Zazwyczaj wałki dostępne są w sprzedaży w bawełnianych poszewkach. Są one najprzyjemniejsze dla skóry.

Nie mniej jednak w ostatnim czasie dużą popularnością zaczynają cieszyć się także poszewki lniane. Nie bez powodu, ponieważ len ma właściwości antyalergiczne i niszczące bakterie oraz drobnoustroje. Jest również chłodniejszy niż bawełna, dlatego poleca się go szczególnie w okresie letnim oraz dla alergików.
 

Oprócz tego, tkanina ta, jako jedyna nie ulega z czasem zniszczeniu na skutek prania, czy użytkowania. Wręcz przeciwnie, z każdym praniem będzie wyglądać coraz lepiej!

Dzięki przeciwutleniaczom zawartym we włóknach, uważa się, że len ma również właściwości lecznicze. Nie uczula i nie elektryzuje się.

Poszewka z lnu jest bardzo przewiewna i doskonale chłonie wilgoć z otoczenia. Dzięki temu, zwłaszcza w połączeniu z wypełnieniem gryczanym zapobiega poceniu się skóry głowy i szyi podczas spania. Z tego samego powodu polecana jest osobom chorym i gorączkującym lub intensywnie się pocącym.


Możliwość dosypania łuski

Podczas zakupu wałka gryczanego radzimy szczególną uwagę poświęcić wszelkim rozwiązaniom, które umożliwią późniejsze dosypywanie łusek gryki lub ich calkowitą wymianę z poduszki. W zależności od producenta, może to być zamek błyskawiczny wszyty w tkaninę wsypową lub rzep albo wiązanie.

Jest to o tyle istotne, że z biegiem czasu łuski mogą odrobinę zmniejszyć swoją objętość i wówczas, aby zachować maksymalny komfort snu dobrze byłoby uzupełnić poziom wypełnienia.