DobrySen24.pl
Sen zdrowy w zdrowej pościeli
Zdrowy sen
Pościel
Poduszki z łuską gryki
Wałki do spania
Sklep
Właściwości łuski gryki
Czyszczenie i pielęgnacja
Jak wybrać odpowiednią poduszkę
Jak wybrać odpowiednią poduszkę

 

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Spośród wielu dostępnych na rynku wymiarów poduszek często niełatwo jest wybrać ten jeden, najbardziej optymalny. Aby jednak komfort snu był na jak najwyższym poziomie warto zastanowić się przez chwilę, jaką wersję poduszki kupić.

Najczęściej występują poduszki o wymiarach:
30 x 50 cm
40 x 60 cm
50 x 70 cm
40 x 40 cm

Ze względu na kształt i ułożenie pod ciałem najbardziej polecane są poduszki w kształcie prostokąta. Są wystarczająco szerokie, aby podczas przemieszczania się w czasie snu głowa z nich nie spadała. Natomiast dzięki krótszej długości dobrze leżą pod głową i karkiem, ale nie nachodzą na dalsze odcinki kręgosłupa. Znacznie lepiej dopasowują się również do kształtu odcinka szyjnego niż poduszki kwadratowe.

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniej wielkości, osobom wysokim wygodniej będzie na poduszkach o większych wymiarach. Lepiej dopasują się pod szyją, a ich powierzchnia będzie wystarczająca, by komfortowo ułożyć na niej głowę. Natomiast osoby niskie lub bardzo szczupłe powinny raczej sięgnąć po poduszki mniejsze. W ten sposób podczas ułożenia się do snu łuski przesuną się odpowiednio, dopasowując do ciała, ale przestrzeń wewnątrz poduszki zapobiegnie ich nadmiernemu rozproszeniu.


Materiał poszewki

Poduszki gryczane można kupić w poszewkach bawełnianych oraz lnianych. 

Poszewki bawełniane są najprzyjemniejsze dla skóry.

Poszewki lniane mają natomiast szereg innych właściwości, w tym antyalergiczne i niszczące bakterie oraz drobnoustroje. Len jest chłodniejszy niż bawełna, dlatego poleca się go szczególnie w okresie letnim oraz dla alergików. Oprócz tego, tkanina ta, jako jedyna nie ulega z czasem zniszczeniu na skutek prania, czy użytkowania. Wręcz przeciwnie, z każdym praniem będzie wyglądać coraz lepiej!

Dzięki przeciwutleniaczom zawartym we włóknach, uważa się, że len ma również właściwości lecznicze. Nie uczula i nie elektryzuje się.

Jest to tkanina bardzo przewiewna i doskonale chłonąca wilgoć z otoczenia. Dzięki temu zapobiega poceniu się skóry głowy i szyi podczas spania. Z tego samego powodu polecana jest osobom chorym i gorączkującym lub intensywnie się pocącym.


Możliwość dosypania łuski

Podczas zakupu radzimy szczególną uwagę poświęcić także wszelkim rozwiązaniom, które umożliwią późniejsze dosypywanie łusek gryki lub ich calkowitą wymianę z poduszki. W zależności od producenta, może to być zamek błyskawiczny wszyty w tkaninę wsypową lub rzep albo wiązanie.

Jest to o tyle istotne, że z biegiem czasu łuski mogą odrobinę zmniejszyć swoją objętość i wówczas, aby zachować maksymalny komfort snu dobrze byłoby uzupełnić poziom wypełnienia.