DobrySen24.pl
Sen zdrowy w zdrowej pościeli
Zdrowy sen
Pościel
Poduszki z łuską gryki
Wałki do spania
Sklep
Pościel naturalna
Pościel antyalergiczna
Jaką pościel wybrać
Jaką pościel wybrać

Na tak postawione pytanie, każdy indywidualnie powinien sobie odpowiedzieć. Spośród dziesiątek modeli kołder wyboru dokonujemy indywidualne uwzględniając własne upodobania, predyspozycje, i oczywiście zasoby finansowe. Na rynku mamy do wyboru kilka typów kołder naturalnych z wypełnieniem pochodzenia naturalnego. Możemy tu wyróżnić bardzo popularne niegdyś kołdry wypełnione pierzem kaczym jak również półpuchem, puchem, wełną owczą lub jedwabiem. Kołdry te mają niewątpliwie wiele zalet ale niestety nie są wskazane dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Za doskonałymi właściwościami termicznymi kołder naturalnych stoi niestety również ich wysoka cena.  

Oczywiście odezwą się głosy znawców tematu kołder naturalnych i będą protestować przeciwko przeciwwskazaniom dla alergików. Prawdą jest, że nie wszyscy alergicy są uczuleni na białko roztoczy, które upodobały sobie zamieszkiwanie w naszej pościeli. Dostępne są również na rynku kołdry, w których naturalne wypełnienie pokryte zostało specjalistyczną powłoką nieprzepuszczającą roztoczy. Naturalny jedwab posiada właściwości hypoalergiczne i elektrostatyczne i jest wręcz zalecany dla alergików. Alergicy doskonale znają temat i wiedzą jakich materiałów i komponentów muszą bezwzględnie unikać.

Przejdźmy zatem do analizy|przeanalizowania tematu właściwości termoizolacyjnych kołder naturalnych. Wszyscy doskonale wiedzą, że kołdra puchowa to najwyższa półka wśród kołder. Puch ma rewelacyjne właściwości termoizolacyjne, jest bardzo lekki, posiada doskonałe właściwości higroskopijne, nie odkształca się, nie gniecie, jest sprężysty i bardzo przyjemny w dotyku i eksploatacji. Pomimo ekspansji wysoko rozwiniętych technologii produkcji syntetyków nie udało się opracować wypełnienia sztucznego o podobnych właściwościach do puchu. I tu oczywiście odezwą się głosy, że są już wypełnienia syntetyczne o właściwościach termicznych porównywalnych z puchem. Otóż prawda jest jednak taka, że do porównań wykorzystywano standardowy puch średniej jakości. W przemysłowych zastosowaniach puch charakteryzuje się właściwością parametru jakościowego od 200cuin do 900cuin. Jeśli produkt posiada wypełnienie o jakości powyżej 600cuin to możemy być pewni, że nie ma ociepliny syntetycznej o lepszych parametrach eksploatacyjnych.

Czołowi producenci zarówno kołder jak i odzieży specjalistycznej podają parametr jakościowy wypełnień puchowych. Często spotkamy również parametr określający stosunek puch gęsiego – najwyższej jakości do puchu kaczego – gorszej jakości. Możemy zatem sami zadecydować czy zakup spełnia nasze oczekiwania. Ociepliny syntetyczne wykonane z zastosowaniem najnowszych technologii, o ile są w stanie spełnić wysokie wymagania izolacji termicznej, to niestety są dwukrotnie cięższe od puchu. Oczywiście porównujemy tu produkty z najwyższych półek. Na naszym rynku pościeli 90% produktów to oferta oszczędnościowa wykorzystująca słabej jakości zarówno ociepliny naturalne jak i ociepliny syntetyczne.

Najlepszy puch wykorzystywany do wypełnień termoizolacyjnych to puch edredonowy pozyskiwany w okresie łęgowym dzikiej kaczki edredonowej zwanej również miękkopiórem. Puch ten nie jest wykorzystywany do wypełnień kołder z uwagi na pracochłonny proces pozyskiwania i bardzo wysokie koszty. Kolejnym i powszechnie stosowanym pod względem jakościowym jest biały puch gęsi i na końcu nieco słabszy parametrowo puch kaczy. Oba rodzaje puchu kwalifikowane w kilku grupach jakościowych są wykorzystywane do wypełnień produktów pościelowych. Ceny kołder puchowych w zależności od jakości wkładu i jakości materiału wsypowego kształtują się w przedziale od 300 do 3000zł dla standardowego rozmiaru 160x200cm. W podobnych cenach kupimy kołdry z wypełnieniem jedwabnym. Kołdry z wypełnieniem półpuchowym i pierzowym znajdziemy już w cenach od 150 zł. Najtańsze na rynku kołdry z owczej wełny w polikotonie kupimy już od 120zł. Zatem zakup kołdry naturalnej będzie uzależniony od indywidualnych preferencji i upodobań oraz niewątpliwie od zasobności naszego portfela.